Gå till innehållet
Gå till startsidan

Sveriges största miljö- och naturtidning – påläst och passionerad sedan 1910

Sök

Tänkbart naturreservat i Vallentuna

SKOG. I flera år har Vallentunakretsen arbetat för att skapa ett naturreservat i området Exerman-Hersby vid sjön Tärnan. Nu hotas planerna eftersom markägaren vill avverka.

1993 bildade Vallentuna Naturskyddsförening en projektgrupp för att kartlägga naturvärdena i Tärnanområdet. Med bidrag från Landstingets naturvårdsfond gjordes en gedigen inventering. Några områden framstod som särskilt skyddsvärda, bland annat Exerman-Hersby som hyser ett 30-tal hotade arter. Stötestenen genom åren har varit ersättningen till markägaren. I höstas värderades marken till 2,8 miljoner kronor. Det är vad ägaren skulle fått ut om skogen avverkats och sålts. Den summa kommunen och SNF har täcker inte kostnaden, men kommunen ansökte redan för ett år sedan om bidrag hos Naturvårdsverket som nu skjuter till pengar.
– En förhandlare är utsedd och ett bud är lagt till markägaren, en så kallad intrångsersättning. Bollen ligger hos honom nu och jag hoppas att det ska gå ganska fort, säger Bo Eknert, ordförande i Vallentunakretsen.

Läs mer

Senaste nytt

Vit älg i snötäckt skog

BILDREPORTAGE

De vita djuren är fler än man tror

I Värmlands skogar vandrar en vit älgko mellan snötunga träd. I dess spår syns en dovhjort, också den vit. Bland trädtopparna syns en vit nötväcka och en kaja.