Gå till innehållet
Gå till startsidan

Sveriges största miljö- och naturtidning – påläst och passionerad sedan 1910

Sök

Investera i natur

MÅNGFALD * En global studie av den biologiska mångfaldens ekonomiska betydelse, en "Stern-rapport" för mångfalden, har sjösatts av EU-kommissionen. Studien pågår fortfarande men i september släpptes en delrapport om mångfald och klimat.

Rapporten skickar några budskap till klimattoppmötet i Köpenhamn: Risken är stor för en omfattande förlust av tropiska korallrev, vars ekosystemtjänster är värda 170 miljarder dollar varje år. Därtill är det viktigt med en bra överenskommelse om skogsskydd, både för skogen som kolsänka och för skogarnas alla andra ekosystemtjänster. En hektar regn­skog ger oss sammantaget ekotjänster värda i genomsnitt 6 000 dollar per år.

– Investeringar i ekologisk infrastruktur, exempelvis återbeskogning, skydd av mangrove och restaurering av våtmarker, kan vara mycket lönsamma, säger Pavan Sukhdev, ekonom från Deutsche Bank i Indien och ledare för TEEB-studien.

Läs mer

Senaste nytt

Vit älg i snötäckt skog

BILDREPORTAGE

De vita djuren är fler än man tror

I Värmlands skogar vandrar en vit älgko mellan snötunga träd. I dess spår syns en dovhjort, också den vit. Bland trädtopparna syns en vit nötväcka och en kaja.