Det går som tåget
En överdriven svartsyn på tåget som en strulpelle som aldrig kommer i tid och kostar långt mer än flyget gör att många väljer att flyga eller ta bilen i stället. Det är dags att sluta med det.
Tågen är både punktligare och billigare än vad många tror.
Svensk järnväg strular. Det är signalfel, solkurvor, nedrivna kontaktledningar och fan och hans moster. Biljetterna är alldeles för dyra och inte kommer man fram i tid. Det vet väl alla.
En majoritet skulle nog sätta en slant på att tågen är mer försenade än flyget och att tågbiljetterna blivit så dyra att det numera är billigare att flyga.
Det är sant att järnvägsunderhållet är eftersatt. Det är också sant att svenskarna gör dubbelt så många tågresor i dag som för 30 år sedan och att det har blivit trångt på spåren. Men att tåg är dyrare än flyg och att flyg är bättre på att komma fram i tid stämmer inte.
Kungliga tekniska högskolan (KTH) har tittat närmare på detta. I rapporten Uppfattningar och fakta om tåg och flyg (2025) slår man fast att flyget är 2,5 till 4,5 gånger så dyrt som tåget på fyra av Sveriges mest trafikerade sträckor.
Sedan 1990 har genomsnittspriset för en tågbiljett dessutom sjunkit. Även om det med det dynamiska prissättningssystemet kan bli rejält dyrt om man försöker boka ett nästan fullbokat tåg med snar avgång.
Samma vrångbild av verkligheten visar det sig att vi har om tågförseningarna. Enligt en undersökning från 2018 tror en majoritet av svenskarna att max hälften av alla tåg kommer fram i tid (max fem minuters försening).
Statistik från Trafikanalys, den myndighet som mäter tågens punktlighet, visar att vi är pessimistiska i överkant. Den kan nämligen visa att 80–90 procent av tågen kommer fram i tid.
I sin reklam påstår SAS att 85 procent av bolagets plan håller tiden, men när Trafikanalys jämför flyget med tåget enligt det mått som flygbolagen använder (max 15 minuters försening) visar det sig att tågens punktlighet var 86-96 procent. Ungefär samma punktlighet som flyget stoltserar med ses alltså av många av oss som ett haveri för de svenska tågen.
Varför blir vi då mer besvikna på tågen trots att de presterar bättre än flyget när det gäller pris och punktlighet? Jag tror att det handlar om höga förväntningar. ”Det går som tåget”, lyder ju talesättet.
Vi reser med tåg för att hinna till jobbet, mötet, lektionen, dejten – kort sagt för att få ihop vardagen. Att flyga handlar oftare om semester där en timmes försening hit eller dit inte gör så mycket.
Dessutom räknar vi med att kunna anlända till järnvägsstationen bara några minuter före tågets avgång, medan flygresenären vet att det krävs ett par timmar för transfer till och från stadens centrum och sedan köer och säkerhetskontroller på flygplatsen. Det innebär att flygresenären hinner sudda ut minnet av de förseningar man har varit med om.
Från klimatsynpunkt borde tågbiljetterna vara billigare. Och järnvägen behöver rustas upp och byggas ut för att vi inte ska riskera att bli stående i tio timmar på en åker. Samtidigt väljer många bort tåget på grund av en överdriven svartsyn som har lite med verkligheten att göra. Det är på tiden att vi slutar med det.