Simon Awad ser ett direkt samband mellan konflikter och miljö och klimat.
Med kikaren som vapen
Krig och ockupation är lika mycket ett hot mot människan som mot natur och miljö. Det säger den palestinska miljöaktivisten Simon Awad som genom fågelskådning vill öka kunskapen om biologisk mångfald och klimatet bland den palestinska befolkningen.
Född och uppvuxen på Västbanken i Palestina har fåglar varit en central del av hans liv sedan barnsben. Han har vigt sitt liv åt att fördjupa kunskaperna om miljö, biologisk mångfald och klimatförändringarna bland den palestinska befolkningen
– Tyvärr är det väldigt vanligt att man jagar fåglar i Palestina. Det gjorde också jag som barn, men när jag var tolv år hände något som fick mig att ändra min syn på fåglarna och naturen, säger Simon Awad.
Han berättar om hur han och några kompisar som vanligt var ute på fågeljakt i utkanten av Betlehem. I ett gammalt olivträd hittade de ett bo som de vittjade, men boet rasade ner i den ihåliga stammen.
– Jag kan inte komma ihåg i dag vilken art det rörde sig om, men det kan ha varit talgoxe eller grönfink.
Simon Awad tycker även om att fotografera, men hinner det inte så mycket numer.
Drog fågel ur gapet på orm
Simon var minst och hade smalast armar så han fick i uppgift att försöka få ut alla fågelungarna, men boet rasade ännu längre ner. Pojkarna hämtade en yxa och öppnade stammen så pass mycket att Simon fick in sin arm.
Till slut hade han fått ut alla ungarna, men den sista tycktes sitta fast. Han drog och lirkade. När han äntligen fick upp den visade det sig att Simon dragit fågelungen ur gapet på en giftig orm.
Där och då säger sig Simon ha fått en uppenbarelse. Hade inte ormen tagit fågelungen hade den bitit Simon, så för den unga fågeljägaren blev fågelungen en slags skyddsängel.
– Jag bestämde mig för att lära mig mer om fåglar och naturen, och började säga till alla jag träffade att man ska skydda och hjälpa fåglarna, inte jaga, döda och äta upp dem.
Byggde Palestinas första station för ringmärkning
Nedanför fågeltornet i Uppsala väntar en skolklass på att få gå upp. Simon och hans kollegor från den palestinska miljöorganisationen Environmental Education Center (EEC) går ner. De är inbjudna till Sverige av Act Svenska kyrkan, som stödjer organisationens arbete med att sprida kunskap om miljö och klimat i Palestina.
Barnen måste få växa upp med idén om att naturen behöver skyddas.
Även om naturen och klimatet en sen septemberdag i Sverige skiljer sig dramatiskt från det torra landskapet på Västbanken är Simon i sitt rätta element. För 25 år sedan byggde han och EEC den första ringmärkningsstationen i Palestina. Sedan dess har sex till byggts och varje år besöker cirka 5 000 barn från palestinska skolor dem för att lära sig mer om fåglar och ekosystem.
– Barnen uppskattar vårt arbete med ringmärkning av fåglar och att själva få besöka stationerna och delta. Stationerna är inte bara till för forskning, utan handlar även om att lära ut att fåglar inte är till för att jagas. De är en del av vårt ekosystem och behöver skyddas. Barnen måste få växa upp med idén om att naturen behöver skyddas.
Inte besökt Gaza på 25 år
EEC:s verksamhet involverar i dag stora delar av det palestinska samhället på Västbanken. Den har löpande samarbeten med universitet, den palestinska myndigheten och religiösa samfund, och håller konferenser om miljö, klimat och biologisk mångfald.
Arbetet försvåras av konflikten mellan Israel och Palestina. Simon Awad har inte kunnat besöka Gaza på 25 år och när organisationens medarbetare reser på Västbanken hindras de ofta av vägspärrar, utdragna förhör och genomsökning av utrustning.
Simon Awad ser ett direkt samband mellan konflikten och miljö och klimat. När han själv var ung var det inte lika självklart och han fick jobba länge för att få människorättsorganisationer att se vikten av att också försvara miljön.
Ett möte med FN:s dåvarande högkommissarie för de mänskliga rättigheterna, Irlands tidigare president Mary Robinson, kom att förändra mycket.
– Vi träffades i Kenya i slutet av 1990-talet och jag talade med henne om vikten av att inkludera miljö som en grundläggande mänsklig rättighet. Hon höll med och vi skakade hand på det.
Vill öka medvetenheten om mänskliga rättigheter
Med Mary Robinsons ord i ryggen började Simon Awad att göra den palestinska befolkningen medveten om att när de israeliska bosättarna förstör olivlundar, skövlar skog och sprider miljögifter begår de också övergrepp på de mänskliga rättigheterna.
– Ekocid handlar om att människor förstör naturen och att andra människor aldrig mer kommer kunna använda den mark som förstörts.
– Det handlar om rätten till tillgång på mark och att skydda den marken. Men utmaningarna är flera, som okunnighet och bosättarnas våld på naturen.
På senare år har EEC börjat lyfta fram frågan om ekocid, om att göra förstörelse av naturen till en juridisk fråga som människor kan ställas till svars för. Samtidigt är Simon Awad medveten om att det inte är lätt, särskilt inte i Palestina.
– Ekocid handlar om att människor förstör naturen och att andra människor aldrig mer kommer kunna använda den mark som förstörts. Se bara på Gaza. Och lägg på det klimatförändringarna.
Högst upp i fågeltornet söder om Uppsala konstaterar Simon Awad krasst att det inte är alla fågeltorn på Västbanken där det går att komma högst upp. Stora kikare och teleobjektiv kan av prickskyttar lätt misstolkas som vapen eller verktyg för militärt bruk.
Registrerade 373 fågelarter i Palestina
Utmaningarna till trots har EEC:s arbete ändå inneburit stora förändringar. Inför arbetet med att ta fram Palestinas första nationella rapport om biologisk mångfald 2015 bidrog organisationen med en lista med 373 fågelarter som registrerats på de territorier som räknas till Palestina.
Inför arbetet med boken fångades drygt 23 000 fåglar för hand, med kikare och på foto. Under arbetet väcktes en trend med fågelskådning bland palestinierna. När listan uppdaterades 2022 hade ytterligare 20 arter registrerats tack vare påpassliga fågelskådare.
– Nu har vi galna människor överallt som dokumenterar naturen. De har släppt allt för det och det beror på oss. Genom deras foton och register har vi kunnat dokumentera flera arter. Det är vad det här handlar om också, att föra människor samman och sprida kärlek.
Han tittar ut över Fyrisån och ler. För inte så länge sedan var en av hans medarbetare på ett liknande besök i Polen. Då fångade de in en liten ärtsångare med en ringmärkning från EEC:s ringmärkningsstation i Jeriko. För fåglar skyr inga gränser eller vägspärrar.