Gå till innehållet
Gå till startsidan

Sveriges största miljö- och naturtidning – påläst och passionerad sedan 1910

Sök

Rovdjurspriset delas ut till Kungsörn Sverige

Årets Rovdjurspris går till föreningen Kungsörn Sverige som har "spelat en avgörande roll för att skydda och bevara örnpopulationen i Sverige." Priset delas ut av Naturskyddsföreningens länsförbund i Gävleborg och den lokala kretsen i Ljusdal.

Det var under 2025-års rovdjurssymposium i Järvsö som Naturskyddsföreningen i Ljusdal kallade upp Jan-Eric Hägerroth för att ta emot Rovdjurspriset. Ornitologen Jan-Eric Hägerroth är styrelseledamot i föreningen Kungsörn Sverige.

– Årets rovdjurspris är inte bara en utmärkelse, utan ett erkännande av det omfattande ideella arbete och den passion som krävs för att säkerställa att dessa magnifika fåglar fortsätter att vara en del av vår natur, sa Inga-Lill Carlsson, kassör i Ljusdals Naturskyddsförening.

Tog emot rovdjurspris i folkdräkt

Iklädd Delsbodräkt tog Jan-Eric Hägerroth emot ett diplom och blommor. Han var märkbart berörd.

Man i folkdräkt med diplom, tillsammans med man och kvinna.

Jan-Eric Högerroth från Kungsörn Sverige flankerad av Tony Persson och Inga-Lill Carlsson från Ljusdals Naturskyddsförening.

Motiveringen löd: ”Kungsörn Sverige har visat exemplariskt ideellt engagemang och spelat en avgörande roll för att skydda och bevara örnpopulationen i Sverige. Deras arbete inom fältstudier, forskning, utbildning och medvetandeskapande har ökat förståelsen för örnarnas beteende och livsmiljö, och inspirerat en ny generation av naturvårdare.”

Förra årets rovdjurspris till stängsling

Rovdjurspriset har delats ut sedan 2024. Förra årets pris delades mellan Sara Wennerqvist på Wild Nordic och Stängslingsgruppen i Svenska Rovdjursföreningen, som Sveriges Natur skrivit om förr.

Årets Rovdjurssymposium arrangerades av Naturskyddsföreningen och Världsnaturfonden WWF på uppdrag av Rovdjurscentret de 5 stora på Vildriket i Järvsö den 10-11 november. Stort fokus under konferensen kom att läggas på den kommande jakten på varg.

Relaterat

Senaste nytt

Får som betar mellan solpaneler

Reportage

Här möts jordbruk och solceller

Solceller ska helst placeras på parkeringsplatser och hustak där de inte tar plats, men forskning visar att det kan finnas vinster med att kombinera solcellsparker med jordbruk och biologisk mångfald.